آموزش جامع ترید مارجین

آشنایی کامل با ترید مارجین، نحوه گرفتن و پس دادن وام ارزدیجیتال

یکی از بهترین روش های کسب درآمد بالا در ایران، استفاده از شغل های مرتبط با دلار است. در همین راستا ترید و معامله در بازارهای مرتبط با دلار مانند فارکس و ارزدیجیتال یکی از بهترین روش های رسیدن به این هدف است. وجود تورم و افزایش قیمت دلار این بازارها را روز به روز جذابتر و پرسودتر می نماید.

از مهمترین قدم های ورود به این بازارها یادگیری انواع تحلیل می باشد. اما برای ورود و فعالیت در بازار ارزدیجیتال نیاز به ثبت نام در صرافی ایرانی، خارجی و یادگیری استفاده از انواع کیف پول ها رو دارین. نحوه ثبت نام و فعالیت در صرافی نوبیتکس و نحوه ثبت نام و فعالیت در صرافی کوکوین به طور جامع و مفصل در مقالات قبلی آموزش داده شد.

همچنین نحوه ترید اسپات نیز در مقاله ای دیگر به طور کامل آموزش داده شد. در این مقاله نحوه فعالیت در فضای ترید مارجین به طور جامع آموزش داده می شود. به گونه ای که با مشاهده دقیق این مقاله به راحتی می توانید به ترید مارجین مسلط شده و در هر صرافی دلخواه دیگری فعالیت نمایید.

در ویدیو بالا فضای مارجین و همچنین نحوه ترید در این بازار به طور جامع توضیح داده شده است. 

ترید مارجین
Altseason is Coming

با این دو تا آلتسیزن رو از دست نمیدی !!!

1- پکیج سیگنال و تحلیل 50 آلت کوین مستعد پامپ

2- دوره رایگان صفر تا ترید ارزدیجیتال

مارجین (Margin) چیست؟

به مقدار ارز و پولی که کاربر به عنوان وثیقه در اختیار صرافی یا بروکر قرار میدهد، مارجین می گویند. دلیل قرار دادن این وثیقه هم بخاطر این است که، صرافی وارد ضرر نشود و در صورت اشتباه شدن ترید شما، صرافی تنها اجازه ضرر به مقدار وثیقه قرار داده شده را می دهد.

در حقیقت سیستم مارجین (Marjin) در صرافی ها، یک نوع سیستم قرض دادن یا وام دهی است. در این حالت شما می توانید مقدار ارزدیجیتال مورد نظر خود را از صرافی قرض گرفته و پس از انجام معاملات خود، وام را پس دهید. 

در فضای مارجین با اصلاحی به نام اهرم (Leverage) برخواهیم خورد. اهرم وسیله و ابزاری برای چند برابر کردن دارایی به حساب می آید. صرافی های ارزدیجیتال به منظور دادن وام ارزدیجیتال بر اساس دارایی شما میزانی لوریج یا اهرم را برای چند برابر کردن مقدار سرمایه شما تعیین می کنند.

به طور مثال در صرافی مثل صرافی کوکوین (kucoin) شما می توانید دارایی تان را تا حداکثر ده برابر نمایید. این اهرم در هر صرافی می تواند متفاوت باشد.

جهت ثبت نام در صرافی کوکوین از لینک زیر استفاده نمایید. همچنین می توانید آموزش نحوه ثبت نام را در مقاله آموزش صرافی کوکوین مشاهده نمایید.

مارجین نریدینگ

ویژگی های ترید مارجین و تفاوت آن با اسپات

نحوه ترید در مارجین و اسپات تقریبا شبیه به هم بوده اما تفاوت هایی هم با هم دارند.

 1. در فضای اسپات شما تنها از بالا رفتن قیمت وارد سود می شوید. مانند بازار بورس که با رشد قیمت سهم، وارد سود می شوید. اما در ترید مارجین شما می توانید از پایین آمدن قیمت هم سود کنید و به نوعی یک بازار دوطرفه هست.
 2. در اسپات شما به انداره پول و داراییتان می توانید ارزدیجیتال خریداری نمایید. اما در مارجین با استفاده از اهرم (leverage) می توانید داراییتان را چند برابر کنید. به طور مثال پولتان را 5 برابر نمایید، که در این حالت یک واحد پول شما و 4 واحد را از صرافی قرض یا وام می گیرید.
 3. در ترید اسپات در صورت اشتباه شدن تحلیل و وارد ضرر شدن، شما هیچ گاه داراییتان را از دست نمی دهید و در صورتی که ارز مورد نظر مجدد رشد کند می توانید وارد سود شوید. اما در فضای مارجین اصطلاحی به نام کال مارجین (Margin Call) یا لیکوئیدی (Liquidity) داریم. در این حالت تنها اجازه ضرر به اندازه مبلغی که وارد معامله کرده اید را می دهد. در صورتی که ضرر شما از مبلغ وارد شده بیشتر باشد، معامله بسته شده و پول شما هم صفر می شود.

نکته : ترید در مارجین و فیوچرز با ریسک بالایی همراه است، پس قبل از ورود به این فضا حتما مدتی زیادی را در اسپات معامله کرده و پس از حرفه ای شدن وارد آن شوید.

صرافی کوکوین

آشنایی با فضای مارجین

در این مقاله و این ویدیو به بررسی فضا و ترید مارجین در صرافی کوکوین پرداخته شده است. اما در نظر داشته باشید که این فضا در تمام صرافی ها تقریبا شبیه به هم بوده و در صورت مشاهده دقیق ویدیو به راحتی می توانید در هر صرافی مورد نظری مثل بایننس و… ترید نمایید.

مارجین در صرافی کوکوین دارای دو فضای Magin Account و Margin Trade می باشد که در زیر مشاهده می نمایید.

توجه : در ویدیو ابتدای مقاله، به طور جامع و گام به گام تمام فضای مارجین و نحوه دریافت و پس دادن وام، نحوه خرید و فروش رمزارز و … توضیح داده شده است. لذا در متن مقاله تنها بصورت سطحی به آن پرداخته می شود.

Margin Account

جهت مشاهده ارزهای دیجیتالی که می توانید از صرافی وام بگیرید و همچنین انجام مراحل اخذ وام ارزدیجیتال، وارد قسمت Assets شده و بر روی Margin Account کلیک نمایید. در پنجره باز شده تمام ارزهایی که می توانید در صرافی کوکوین بعنوان قرض دریافت کنید را نشان می دهد. رمزارز مد نظر خود را انتخاب کرده و بر روی Borrow کلیک نمایید. با این کار پنجره زیر نشان داده می شود.

از Repay جهت پس دادن وام استفاده می شود.

مارجین اکانت

1- در این قسمت می توانید ارزدیجیتال مدنظر برای گرفتن وام را انتخاب کرده و همچنین با استفاده از گزینه Transfer Founf کیف پول مارجین خود را شارژ نمایید. گزینه های دیگر موجود در این بخش عبارتند از:

Cross : در صورتی که در این حالت وام دریافت کرده و آن را در معامله قرار داده و وارد ضرر شوید، پس از اینکه ضرر شما از مقدار Margin (مقدار دارایی که با آن وام دریافت کرده اید) بیشتر شد، از بقیه دارایی شما کم می شود.

Isolated : در این حالت پس از دریافت وام و وارد کردن آن در معامله، اگر معامله شما بیشتر از دارایی اولیه شما وارد ضرر شود، صرافی معامله را بسته، وام را پس گرفته و پول شما نیز صفر می شود.

مثال: اگر 10 تتر داشته باشید در مارجین می توانید آن را تا حداکثر 10 برابر یعنی 100 تتر کنید. در این حالت 10 تتر مال شما و 90 تتر از صرافی وام گرفته اید. حالا اگر وام دریافت شده را وارد معامله کنید، تنها اجازه ضرر تا 10 دلار خودتان را دارید، پس از آن اگر در حالت Isolated باشد معامله بسته شده، 90 دلار صرافی پس داده شده و 10 دلار شما هم صفر می شود. در حالت Cross اگر ضرر شما بیشتر از 10 دلار شود بقیه ضرر از حساب های دیگرتان کسر می شود.

Debt Ratio : نرخ بدهی نسبت کل بدهی به کل دارایی می باشد. این عدد هر چه به صفر نزدیک تر باشد، میزان ریسک کمتر است. درصوت رسیدن به 95% از طرف صرافی هشدار داده می شود و در صورت رسیدن به 97% وام گرفته شده صفر می شود.

Repay : از این گزینه جهت پس دادن وام استفاده می شود.

2- در این بخش می توانید ارزهای دیگری را برای دریافت وام انتخاب نمایید.

3- در این قسمت مقدار دارایی، حداکثر درصد کارمزد و تعداد روز اخذ وام تعیین می شود.

4- در این بخش می توانید تعداد روز با درصد کارمزد روزانه را مشاهده و انتخاب نمایید.

5- در این قسمت جزئیات وام گرفته و پس داده شده نشان داده می شود.

به دو دلیل زیر از  این قسمت اقدام به دریافت وام نکنید و برای گرفتن وام از قسمت Margin Trade استفاده کنید:

1- از زمان اخذ وام، کارمزد شما محاسبه می شود.

2- ممکن است چندین وام دریافت کرده باشید و فراموش کنید برخی از آنها را پس دهید.

Margin Trade

فضای ترید مارجین تقریبا شبیه به فضای اسپات می باشد. با ان تفاوت که در این فضا می توانید دارایی تان را چند برابر کرده و دو طرفه نیز ترید نمایید. در شکل زیر تصویری از فضای ترید مارجین را مشاهده می نمایید.

مارجین تریدینگ
 1. در این قسمت رمزارز مورد نظر را انتخاب کرده و تغییرات قیمتی و حجمی قابل مشاهده است.
 2. در این بخش روند قیمتی ارز  و همچنین ابزارهایی برای تحلیل وجود دارد.
 3. Order Book : در این قسمت سفارشات خرید و فروش و همچنین معاملات انجام شده نشان داده شده است.
 4. در این قسمت دارایی کل و کیف پول مارجین شما وجو دارد. همچنین می توانید با استفاده از گزینه Borrow وام دریافت و با Repay پس دهید.
 5. بخش ابزار ترید 
 6. نمایش جزئیات سفارشات و معاملات شما

پیشنهاد می شود که ابتدا در همین قسمت تحلیل هایتان را انجام داده، پس از اطمینان همین جا وام را دریافت کرده و پس از اتمام معامله پس همین جا وام را پس دهید.

چگونه در مارجین وام بگیریم و ترید کنیم؟

ترید در مارجین

جهت دریافت وام و انجام ترید در مارجین به روش زیر عمل نمایید:

 1. موجودی کیف پول مارجین را افزایش دهید.
 2. بر روی 10x در پنجره ترید کلیک کرده و اهرم و لوریج (Leverage) مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. بر روی Borrow کلیک کرده و ارزدیجیتال مورد نظر را نسبت به مقدار دارایی مدنظر وام بگیرید.
 4. پس از انجام تحلیل با استفاده از پنجره ترید اقدام به خرید و فروش کنید.
 5. پس از اتمام معامله با استفاده گزینه Repay وام گریته شده را پس دهید.

نکته) هر ارزدیجیتالی که قرض گرفته اید را باید پس دهید. مثلا اگر تتر وام گرفتید و با آن اقدام به خرید بیت کوین کردید، جهت پس دادن وام باید بیت کوین را فروخته و تبدیل به تتر کنید و تتر را پس دهید.

در تصویر زیر نحوه تغییر اهرم را مشاهده می نمایید.

اهرم
margin leverage

چگونه از ریزش قیمت ارزدیجیتال سود بگیریم؟

نحوه ترید در فضای مارجین به طور کامل و عملی در ویدیو ابتدای مقاله قابل مشاهده می باشد.

همچنین تمام گزینه های پنجره ترید نیز در مقاله آموزش جامع ترید اسپات آورده شده است.

اما برای سود در جهت نزولی بازار و نحوه گرفتن سود از پایین آمدن قیمت ارزدیجیتال می بایست به روش زیر عمل نمایید:

1- ارزدیجیتال مورد نظری که میدانید قرار است نزولی شود را وام بگیرید.

2- همان لحظه ارزدیجیتال وام گرفته شده را بفروشید.

3- پس از اینکه قیمت پایین رفت مجدد ارزدیجیتال را بخرید.

4- ارزدیجیتال وام گرفته شده را پس دهید.

برای فهم بهتری مثال زیر را در نظر بگیرید:

فرض کنید که بیت کوین در قیمت 40.000 تا قرار دارد و شما تحلیل کرده اید که قیمت قرار است تا 30.000 تا پایین بیاید.

شما 10 بیت کوین را در قیمت 40.000 وام می گیرید و همان لحظه آن را می فروشید. توجه داشته باشید که شما 10 بیت کوین قرض گرفته اید و تنها باید 10 بیت را هم پس دهید و دیگر مهم نیست قیمت آن چقدر شده باشد. اگر قیمت بیتکوین (Bitcoin) به 30.000 تا برسد شما مجدد 10 بیت کوین میخرید و وام تان را پس می دهید. در این صورت 10 تا 10.000 تا سود می کنید.

شما ده تا بیت کوین 40.000 تایی فروختید و ده تا بیت کوین 30.000 تایی خریده اید.

اگر هم قیمت بیتکوین بالاتر برود شما به همان مقدار وارد ضرر می شوید.

امیدوارم با استفاده از این مقاله به فضای مارجین تسلط پیدا کرده باشین.

در این سایت ردپای پول رو دنبال می کنیم، پس اگر شمام می خواین رد پول رو دنبال کنین، مارو دنبال کنین.

راستی میدونستی می تونی با یه کار کوچیک ازمون کد تخفیف 30 درصدی روی تمام محصولات قابل فروشمون چه محصولات الان و چه محصولات ارزنده ای که در آینده قراره منتشر بشه بگیری؟

فقط کافیه که پیج اینستاگرام بالای 10k داشته باشی و مارو تگ کنی و ما یه کد تخفیف بهت میدیم که می تونی روی کل سبد خریدت 30 درصد تخفیف بگیری.

یه تقلب بهت برسونم؟ اگر خودتم پیج 10k نداشتی می تونی از یکی دیگه بخوای که ما رو تگ کنه.

جهت دریافت کد تخفیف و بنر به یکی از پیج های اینستاگرامی زیر دایرکت بدین و کلمه کد تخفیف رو تایپ کن.

virainvest.ir@

babakahmadpoor.finance@

اگر روی لینک زیر هم کلیک کنی مستقیم میتونی وارد پیج اینستاگرامیمون بشی!

توی پیج اینستامون کلی آموزش، خبر، تحلیل و سیگنال از بورس و فارکس و ارز دیجیتال داریم.

تمام ویدیوهای آموزشی توی حوزه های پولساز هم در کانال یوتیوبمون قرار داره.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *